Yükleniyor
Buradasınız  Anasayfa  >  Haber  >  Mevcut haber

BOZKURT’TAN SAVATÇILAR ÇARŞISI ÖNERİSİ

Yazar   /  25 Aralık 2018  /  Yorum yok

    Yazdır       Email

Van Organize Sanayicileri İşadamları Derneği Başkanı Şemsettin Bozkurt, sosyal paylaşım sitesi üzerinden bir paylaşım yaparak önemli bir öneride bulundu.

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Gaziantep, Diyarbakır ve Mardin’de bulunan bakırcılar çarşısının, Erzurum’da Oltu taşı ve gümüş işleme çarşısının, Mardin’in Midyat İlçesi’nde ise Telkariciler Çarşısının varlığından bahseden Bozkurt, “Van’da neden SAVATÇILAR çarşısı olmasın?” sorusunu sordu.

Peki Savat Ne Demektir?

Savat’ın Altın Devri Arapça “kara” anlamına gelen “esvad” sözcüğünden gelen savat, gümüş üzerine sürülen siyah renkli savat çamuru ile yapılan bir el sanatıdır. Anayurdu Kafkasya bölgesi, Dağıstan olan savatçılık, Osmanlı döneminde altın devrini yaşamıştır. Gümüş’teki İnce İşçilik Savat’ın siyah rengi, kurşun, gümüş, bakır, kükürt karışımından elde edilir. Savat’ın üstüne uygulanacağı gümüş eritilir, tel ya da plaka haline getirilir. Gümüş eşyaya, kakma usulü ile desen oluşturulur. Savat çamuru, 750 derece ateşte eritilir. Hazırlanan savat çamuru, gümüş satıh üzerine sürülür. Daha sonra eşya, tesviye edilip cilalalanarak insanların beğenisine sunulur. Savat işçiliğinin belli başlı 2 türü vardır: Ekme Savat ve Sürme Savat. Ekme Savat Gümüş eşyaların yüzeylerinde yapılan desen, motif, yazı ve resimle kuru olarak sıvanarak yapılan savat işine “Ekme Savat” denir. Sürme Savat Savat tozunu boraksla karıştırıp macun haline getirdikten sonra uygulanan savat işine “Sürme Savat” denilmektedir. En Güzel Hediye Van’da tütün tabakaları, ağızlıklar savatlı gümüş işlemelidir. Kadınların kullandıkları gümüş takılarda da altın kaplama ve savat kullanılır. Savatlı muskalıklar, hamayiller, gerdanlıklar, saç tokaları, saç bağları, tepelikler, bilezikler, yüzükler ve kemerler; Van’a gelen ziyaretçilerin en beğendikleri hediyelik eşyalar arasındadır. El Emeği, Göz Nuru 750 derece ateşte pişirilerek gümüşe işlenen Savat; el emeği, göz nuru bir mesleğin sabır ve estetikle buluşması, ateşte olgunlaşmasıdır.

İşte o Twitt

No votes yet.
Please wait...
    Yazdır       Email
  • Yayınlandı 10 ay Önce 25 Aralık 2018
  • Yazar
  • Son düzenleme Aralık 25, 2018 @ 8:02 pm
  • Kategori Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili haberler

HDP VAN’DA AJİTASYONA BAŞLADI

Devamı →